Wtorek, 2 sierpnia 2016 r.  Okazjonalne

Narodowe Dziękczynienie

Msza Å›w. dziÄ™kczynna na Jasnej Górze pod przewodnictwem papieża Franciszka, z udziaÅ‚em tysiÄ™cy pielgrzymów z caÅ‚ej Polski, zwieÅ„czyÅ‚a uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Pragniemy stawiać kolejne kroki wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i KoÅ›cioÅ‚owi” – mówiÅ‚ w podziÄ™kowaniu Prymas Polski.

W homilii Ojciec ÅšwiÄ™ty wielokrotnie podkreÅ›laÅ‚ i wskazywaÅ‚ na bliskość Boga, który – jak mówiÅ‚ – jest miÄ™dzy nami i troszczy siÄ™ o nas, nie decydujÄ…c za nas i nie zajmujÄ…c siÄ™ kwestiami wÅ‚adzy. "Woli On bowiem pozwolić siÄ™ ogarnąć przez to, co jest maÅ‚e, w przeciwieÅ„stwie do czÅ‚owieka, który dąży, by posiadać wciąż coÅ› wiÄ™kszego" – podkreÅ›liÅ‚. "Pragnienie wÅ‚adzy, wielkoÅ›ci i sÅ‚awy – kontynuowaÅ‚ – jest rzeczÄ… tragicznie ludzkÄ… i jest wielkÄ… pokusÄ…, która stara siÄ™ wkraść wszÄ™dzie; dawać siebie innym, eliminujÄ…c dystanse, pozostajÄ…c w maÅ‚oÅ›ci i konkretnie wypeÅ‚niajÄ…c codzienność – to subtelnie Boskie. Bóg zatem nas zbawia, stajÄ…c siÄ™ maÅ‚ym, bliskim i konkretnym (…) Woli maluczkich, bo oni mówiÄ… Jego jÄ™zykiem – jÄ™zykiem pokornej miÅ‚oÅ›ci, która wyzwala". Dlatego – tÅ‚umaczyÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty – Bóg powoÅ‚uje ludzi prostych i gotowych, by byli Jego rzecznikami i im powierza objawienie swojego imienia i tajemnic swego Serca. "PomyÅ›lmy o wielu synach i córkach waszego narodu: mÄ™czennikach, którzy sprawili, że zajaÅ›niaÅ‚a bezbronna moc Ewangelii; o ludziach prostych a jednak niezwykÅ‚ych, którzy potrafili Å›wiadczyć o umiÅ‚owaniu Boga poÅ›ród wielkich prób; o Å‚agodnych a zdecydowanych gÅ‚osicielach MiÅ‚osierdzia, jak Å›wiÄ™ty Jan PaweÅ‚ II i Å›wiÄ™ta Faustyna. Poprzez te kanaÅ‚y swojej miÅ‚oÅ›ci Pan sprawiÅ‚, że owe bezcenne dary dotarÅ‚y do caÅ‚ego KoÅ›cioÅ‚a i caÅ‚ej ludzkoÅ›ci. Znamienne jest, że obecna rocznica chrztu waszego narodu zbiega siÄ™ dokÅ‚adnie z Jubileuszem MiÅ‚osierdzia (…) MyÅ›lÄ…c o darze tysiÄ…clecia obfitujÄ…cego wiarÄ…, wspaniale jest przede wszystkim podziÄ™kować Bogu, który podążaÅ‚ z waszym narodem, biorÄ…c go za rÄ™kÄ™ i towarzyszÄ…c mu w wielu sytuacjach. Także jako KoÅ›ciół jesteÅ›my powoÅ‚ani, by to zawsze czynić: sÅ‚uchać, angażować siÄ™ i stawać siÄ™ bliskimi, dzielÄ…c radoÅ›ci i trudy ludzi, aby Ewangelia byÅ‚a postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiÅ‚a wiÄ™ksze owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia" – mówiÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty.

Za obecność i przewodniczenie Mszy Å›w., na jej zakoÅ„czenie, papieżowi dziÄ™kowaÅ‚ Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Powracamy do źródeÅ‚ chrzcielnych Polski, do historii zbawienia, która od 1050 lat ksztaÅ‚tuje oblicze tej ziemi, do poczÄ…tków chrzeÅ›cijaÅ„skiego powoÅ‚ania każdej i każdego z nas. Z wdziÄ™cznoÅ›ciÄ… spoglÄ…damy na ten etap drogi, przez który dziÅ› przechodzimy, prowadzeni przez MiÅ‚osiernego Pana. ZawierzajÄ…c siÄ™ Jemu caÅ‚kowicie – my, Lud Boży wspólnie z pasterzami – pragniemy stawiać kolejne kroki, do których On nas zaprasza, wierni Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i KoÅ›cioÅ‚owi” – mówiÅ‚ abp Wojciech Polak.

PrzypomniaÅ‚ również o przeżywanym przed półwieczem Milenium Chrztu Polski, kiedy na Jasnej Górze Å‚Ä…czność z Ojcem ÅšwiÄ™tym symbolizowaÅ‚ pusty papieski tron z bukietem biaÅ‚o-żółtych róż oraz portret PawÅ‚a VI, któremu wÅ‚adze komunistyczne odmówiÅ‚y zgody na przyjazd.  „Ten KoÅ›ciół, zawsze spragniony sÅ‚owa i obecnoÅ›ci nastÄ™pcy Å›w. Piotra, z caÅ‚ego serca dziÄ™kuje dzisiaj Panu Bogu – i dziÄ™kuje Tobie, ukochany Ojcze ÅšwiÄ™ty – za to, że jesteÅ› miÄ™dzy nami, aby umocnić nas, swych braci, a jednoczeÅ›nie pomóc nam powrócić do pierwotnej miÅ‚oÅ›ci. Twoja posÅ‚uga i przykÅ‚ad pomagajÄ… nam docenić i przyjąć ten niezwykÅ‚y, opatrznoÅ›ciowy dar Jubileuszu MiÅ‚osierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Tak, w sakramencie chrztu doÅ›wiadczyliÅ›my Bożego MiÅ‚osierdzia i pragniemy, aby ono nas przemieniaÅ‚o, prowadzÄ…c do naszych sióstr i braci, którzy podobnie jak my, najbardziej go potrzebujÄ…” – podkreÅ›liÅ‚ metropolita gnieźnieÅ„ski.

ZapewniÅ‚ również: „Ojcze ÅšwiÄ™ty, tu na Jasnej Górze, w polskiej Kanie, staje wokół Ciebie KoÅ›ciół, który wzorem kard. Stefana WyszyÅ„skiego i Å›w. Jana PawÅ‚a II, nauczyÅ‚ siÄ™ wszystko stawiać na MaryjÄ™ i Jej zawierzać bez granic. Matczynemu spojrzeniu Czarnej Madonny, Jej Sercu i dÅ‚oniom, bÄ™dziemy zawsze powierzać TwojÄ… misjÄ™ przewodzenia Ludowi Bożemu. Bardzo potrzebujemy tej piotrowej posÅ‚ugi, która otwiera nas na radosne gÅ‚oszenie Dobrej Nowiny. Ojcze ÅšwiÄ™ty, Bóg zapÅ‚ać! Prymas Polski przekazaÅ‚ także papieżowi Franciszkowi krzyż wykonany z drewna równie wiekowego, jak chrzeÅ›cijaÅ„stwo w Polsce.

Homilia papieża Franciszka, tekst podziękowania abp. Wojciecha Polaka www.prymaspolski.pl

B. Kruszyk( www.archidiecezja.pl)

Fot.ks. K. Tarbicki .JPG (5,35 MB)

Sobota, 20 kwietnia 2024 r.

Imieniny: Agnieszki, Czesława

PorzÄ…dek Mszy Å›wiÄ™tej

Åšroda (24-04-2024)

PiÄ…tek (26-04-2024)

Sobota (27-04-2024)

AktualnoÅ›ci

PiÄ…tek, 10 listopada 2023 r.